Tilbage

STHIL græshoved AUTOCUT C 6-2

SI40067102126

Kompakt og brugervenligt trimmerhoved med to tråde – perfekt til præcist trimme­arbejde og enkel Tap‑&‑Go trådfremføring.

På eget lager (levering: 1-3 hverdage)
DKK 192,00

inkl. moms

Varebeskrivelse


STIHL AutoCut C 6‑2 er et let og effektivt to‑tråds trimmerhoved, udviklet til præcis trimning og kantklipning i haven. Det er ideelt til brugere, der ønsker hurtig, enkel og pålidelig klipning af græskanter, omkring buske, bede og mindre forhindringer, hvor præcision og nem håndtering er afgørende.

Det halvautomatiske system gør det muligt at forlænge tråden ved blot at banke trimmerhovedet let mod jorden. Det reducerer afbrydelser og giver en mere flydende arbejdsgang. AutoCut C 6‑2 passer til flere STIHL græstrimmere og er en oplagt løsning til både private og semiprofessionelle, der ønsker solid kvalitet i en kompakt størrelse.

 

Specifikationer:

  • 2‑trådet (halvautomatisk)
  • Funktion: Tap‑&‑Go trådfremføring
  • Passer til mindre og mellemstore STIHL græstrimmere i C‑serien
  • Til trimning og kantklipning af græs og finere vegetation

 

Relaterede produkter


Stihl FSA 60 Akku trimmer inkl. batteri og lader

SIFA040115748

Stihl FSA 60 Akku trimmer inkl. batteri og lader

TIHL FSA 60 er en moderne og effektiv batteridrevet trimmer, perfekt til private brugere, der ønsker professionel præcision og høj komfort i haven. Den leveres komplet med AK 20 batteri og AL 101 oplader og er ideel til trimning af kanter, græsarealer og omkring træer og buske.

Den lave vægt og det ergonomiske loophåndtag sikrer fleksibel manøvrering, mens soft‑grip håndtaget reducerer vibrationer og giver et behageligt greb. Takket være CONSTANT POWER‑teknologi arbejder motoren med ensartet kraft, uanset batteriets ladetilstand, så du får stabil ydeevne hele vejen gennem arbejdet.

Den praktiske afstandsbøjle beskytter både trimmerhoved og planter, når du arbejder tæt på buske, træer eller stenkanter. Med den trinløse hastighedsregulering kan effekten præciseres efter behov, og det robuste aluminiumsskaft giver stabilitet og lang levetid.
FSA 60 leveres med AutoCut C 6‑2 trimmerhoved og kan også bruges med PolyCut 6‑2 plastknive (tilbehør).

Den støjsvage drift betyder, at du kan arbejde uden høreværn og uden at forstyrre naboerne — en klar fordel i villakvarterer.

 

Specifikationer:

  • Mærkespænding: 36 V
  • Maks. spænding: 40 V
  • Strømforbrug: 0,65 kW
  • Effekt: 0,50 kW
  • Batterisystem: AK
  • Anbefalet batteri: AK 20
  • Vægt: 3,1 kg
  • Trimmediameter: 350 mm
  • Enhedslængde: 168 cm
  • Lydniveau: 91 dB(A)
  • Vibrationer (venstre/højre): 3,7 / 2,0 m/s²
  • CONSTANT POWER: ensartet effekt uanset batteriniveau
  • Soft‑grip ergonomisk betjeningshåndtag
  • Trinløs hastighedsregulering
  • Loophåndtag for fleksibel kontrol
  • Afstandsbøjle beskytter omkring forhindringer
  • Robuste aluminiumsskaft
  • Støjsvag drift (arbejde uden høreværn)
  • Kompatibel med PolyCut 6‑2 (tilbehør)
  • Batterilevetid: AK 20 (tråd): 30 min / AK 20 (plastblad): 60 min
  • Areal pr. opladning: – AK 20: 250 m²
  • Plænekant pr. opladning: – AK 20: 1250 m
  • Leveres inkl. AK 20 batteri, AL 101 lader samt Autocut C6-2 trimmerhoved.

 

Aflevér dine brugte batterier det korrekte sted | Anker Bjerre A/S

DKK 2.550,00

Inkl. moms

På eget lager (levering: 1-3 hverdage)
Se mere